Aromaterapia

Aromaterapia to forma medycyny alternatywnej skupiająca się na leczeniu przy użyciu olejków eterycznych do aromaterapii i jaki olejek pomoże na konkretne dolegliwości?

W przypadku aromaterapii najczęściej wymienianą zaletą takiego sposobu leczenia jest fakt, że stosowane są naturalne oleje eteryczne, a większość z nich wykazuje działanie odprężające. Do stosowania aromaterapii w domu używa się specjalnych kominów aromaterapeutycznych lub kilka kropel oleju dodaje się do nawilżaczy powietrza. Oleje do aromaterapii to naturalne wyciągi z dzikich roślin. Pozyskuje się je najczęściej z liści (jak mięta czy eukaliptus), korzeni (imbirowy), kwiatów (lawendowy czy różany), a także kory i drewna (cynamonowy czy z drzewa sandałowego).

Na co pomaga aromaterapia?

W zależności od stosowanych olejków aromaterapia może zmniejszyć wiele dolegliwości. Jaki olejek do aromaterapii stosować na konkretny objaw?

  1. olejek lawendowy – ma działanie uspokajająco-odprężające. Polecany jest osobom cierpiącym z powodu depresji  i problemów ze snem. Lawendowy olejek aromaterapeutyczny polecany jest również osobom ze skłonnością do zaparć – w tym przypadku polecany jest masaż przy użyciu lawendowego olejku;
  2. olejek różany – jest szczególnie polecany kobietom, ponieważ łagodzi dolegliwości związane z menstruacją
  3. olejek z eukaliptusa – wykazuje działanie bakteriobójcze, orzeźwiające i kojące. Jest szczególnie polecany osobom ze skłonnościami do infekcji dróg oddechowych;
  4. olejek z mięty pieprzowej – polecany osobom z problemami górnych dróg oddechowych. Działa również wykrztuśnie;
  5. olejek z drzewa herbacianego – idealny dla osób, które mają tendencję do częstych przeziębień;
  6. olejek pomarańczowy – olejki ze słodkiej i gorzkiej pomarańczy działają uspokajająco i kojąco. Łagodzą objawy depresji i nerwicy, pomagają osobom z problemem bezsenności i zaburzeń snu;
  7. olejek waniliowy – dzięki słodkiemu zapachowi wyraźnie ułatwia zasypianie, łagodzi dolegliwości miesiączkowe i te związane z okresem przekwitania.

Aromaterapia w domu – czego potrzebujesz?

Do przeprowadzenia zabiegu aromaterapii w domu niezbędny będzie odpowiedni sprzęt w postaci kominka do aromaterapii. To najczęściej ceramiczne naczynie, składające się z dwóch części – górna to naczynie, w którym umieszcza się esencję, dolna zaś to stelaż z otworem, w którym umieszcza się świeczkę. Działanie kominka jest proste – płomień świecy podgrzewa od dołu miseczkę z olejkiem aromaterapeutycznym, który, delikatnie parujący, wdychamy. Należy pamiętać, by w naczyniu umieścić właściwą mieszankę – nigdy sam olejek (będzie zbyt stężony i może działać drażniąco). Olejek do aromaterapii najlepiej wymieszać z wodą w proporcji: 4 krople na 150 ml wody. Sesja domowej aromaterapii powinna trwać około godziny – to czas, w którym należy się całkowicie odprężyć i „dać działać” olejkom.

Aromaterapia w ciąży – czy to dobry pomysł?

Jak już zostało powiedziane, główną cechą aromaterapii jest efekt odprężenia i zrelaksowania, co jest ważne dla kobiety ciężarnej. Jednak nie wszystkie olejki są wskazane w tym szczególnym okresie. Jakich zapachów powinna unikać przyszła mama? Przede wszystkim olejków: bazyliowego, estragonowego, goździkowego, jałowcowego, kolendrowego, pietruszkowego, rozmarynowego i tymiankowego. W pierwszym trymestrze ciąży dodatkowo unikać olejków: eukaliptusowego, melisowego, rumiankowego, sosnowego i lawendowego. Wskazany jest za to olejek różany czy miętowy. Jednak każda przyszła mama powinna skonsultować chęć podjęcia aromaterapii ze swoim lekarzem prowadzącym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Pola obowiązkowe *