Aromaterapia

Aromaterapia to forma medycyny alternatywnej skupiająca się na leczeniu przy użyciu olejków eterycznych do aromaterapii i jaki olejek pomoże na konkretne dolegliwości?

W przypadku aromaterapii najczęściej wymienianą zaletą takiego sposobu leczenia jest fakt, że stosowane są naturalne oleje eteryczne, a większość z nich wykazuje działanie odprężające. Do stosowania aromaterapii w domu używa się specjalnych kominów aromaterapeutycznych lub kilka kropel oleju dodaje się do nawilżaczy powietrza. Oleje do aromaterapii to naturalne wyciągi z dzikich roślin. Pozyskuje się je najczęściej z liści (jak mięta czy eukaliptus), korzeni (imbirowy), kwiatów (lawendowy czy różany), a także kory i drewna (cynamonowy czy z drzewa sandałowego).

Na co pomaga aromaterapia?

W zależności od stosowanych olejków aromaterapia może zmniejszyć wiele dolegliwości. Jaki olejek do aromaterapii stosować na konkretny objaw?

  1. olejek lawendowy – ma działanie uspokajająco-odprężające. Polecany jest osobom cierpiącym z powodu depresji  i problemów ze snem. Lawendowy olejek aromaterapeutyczny polecany jest również osobom ze skłonnością do zaparć – w tym przypadku polecany jest masaż przy użyciu lawendowego olejku;
  2. olejek różany – jest szczególnie polecany kobietom, ponieważ łagodzi dolegliwości związane z menstruacją
  3. olejek z eukaliptusa – wykazuje działanie bakteriobójcze, orzeźwiające i kojące. Jest szczególnie polecany osobom ze skłonnościami do infekcji dróg oddechowych;
  4. olejek z mięty pieprzowej – polecany osobom z problemami górnych dróg oddechowych. Działa również wykrztuśnie;
  5. olejek z drzewa herbacianego – idealny dla osób, które mają tendencję do częstych przeziębień;
  6. olejek pomarańczowy – olejki ze słodkiej i gorzkiej pomarańczy działają uspokajająco i kojąco. Łagodzą objawy depresji i nerwicy, pomagają osobom z problemem bezsenności i zaburzeń snu;
  7. olejek waniliowy – dzięki słodkiemu zapachowi wyraźnie ułatwia zasypianie, łagodzi dolegliwości miesiączkowe i te związane z okresem przekwitania.

Aromaterapia w domu – czego potrzebujesz?

Do przeprowadzenia zabiegu aromaterapii w domu niezbędny będzie odpowiedni sprzęt w postaci kominka do aromaterapii. To najczęściej ceramiczne naczynie, składające się z dwóch części – górna to naczynie, w którym umieszcza się esencję, dolna zaś to stelaż z otworem, w którym umieszcza się świeczkę. Działanie kominka jest proste – płomień świecy podgrzewa od dołu miseczkę z olejkiem aromaterapeutycznym, który, delikatnie parujący, wdychamy. Należy pamiętać, by w naczyniu umieścić właściwą mieszankę – nigdy sam olejek (będzie zbyt stężony i może działać drażniąco). Olejek do aromaterapii najlepiej wymieszać z wodą w proporcji: 4 krople na 150 ml wody. Sesja domowej aromaterapii powinna trwać około godziny – to czas, w którym należy się całkowicie odprężyć i „dać działać” olejkom.

Aromaterapia w ciąży – czy to dobry pomysł?

Jak już zostało powiedziane, główną cechą aromaterapii jest efekt odprężenia i zrelaksowania, co jest ważne dla kobiety ciężarnej. Jednak nie wszystkie olejki są wskazane w tym szczególnym okresie. Jakich zapachów powinna unikać przyszła mama? Przede wszystkim olejków: bazyliowego, estragonowego, goździkowego, jałowcowego, kolendrowego, pietruszkowego, rozmarynowego i tymiankowego. W pierwszym trymestrze ciąży dodatkowo unikać olejków: eukaliptusowego, melisowego, rumiankowego, sosnowego i lawendowego. Wskazany jest za to olejek różany czy miętowy. Jednak każda przyszła mama powinna skonsultować chęć podjęcia aromaterapii ze swoim lekarzem prowadzącym.