Szczególny dzień dla każdej kobiety, tej która MA mamę, JEST mamą albo dopiero nią BĘDZIE …

Matka, to kobieta, która zawsze chce dla swoich dzieci dobrze. Każdego dnia poświęca swój czas i siebie, aby zapewnić dzieciom wszystko czego potrzebują. Może się jednak okazać, że dziecko niezależnie od wieku nie podziela zdania swojej rodzicielki… Relacja matki z dzieckiem od początku jest bardzo piękna, ale jednocześnie trudna. Dla córeczek mama jest wzorem kobiecości, a dla chłopców, szczególnie małych, ostoją spokoju, dającą dużo miłości i czułości swojemu synkowi.

Skupiamy się jednak na naszych mamach, które dały nam życie, stworzyły cały nasz świat oraz wprowadziły nas w dorosłość.

Bądź wdzięczna, czyli jak celebrować Dzień Matki na co dzień …

Każdego dnia pędzimy nie mając czasu na spotkania ze swoimi bliskimi, na zwykłe rozmowy przy kawie o rzeczach, które nas cieszą, o swoich sukcesach czy po prostu codziennych przemyśleniach… Warto jednak pomyśleć, że mama jest dla nas najważniejszą osobą i tak jak ona poświęciła nam swój czas, my możemy odwdzięczyć się tym samym.

Relacja matka – córka jest relacją niezwykle trudną, ponieważ „mama ma zawszę rację”, a w związku z tym, że każda córka chce być jak mama, może dochodzić do nieporozumień i kłótni. Pozytywem takiej sytuacji jest to, że chociaż nie zdajemy sobie sprawy, to mama w ten sposób, po prostu uczy nas życia. Dlatego kontakt dzieci z mamą jest niezwykle istotny w procesie kształtowania osobowości i umiejętności międzyludzkich.

Kim jest mama, gdy jesteś małą dziewczynką …

Dla małych dziewczynek mama jest wzorem kobiecości, kosmetyczką, fryzjerką i kreatorką mody. Każdego dnia podglądamy co robi gdy wstaje rano, jakie rytuały jej towarzyszą, począwszy od zwykłej higieny kończąc na strategicznym realizowaniu porannego planu wszystkich domowników. Chcemy być takie jak mama, dlatego podkradamy jej ubrania, buty oraz kosmetyki, chcąc wejść w dorosły świat kobiet. Relacja matki z córką jest oparta przede wszystkim na czułości, trosce, którą warto pielęgnować, w celu budowania wzajemnego zaufania, które zaprocentuje w przyszłości… Niestety, wraz z wkroczeniem w wiek dojrzewania, córka zaczyna buntować się, negować mamę, jako wzór do naśladowania. To bardzo trudna sytuacja, ponieważ mama nie chce zranić córki i przyjmuje na siebie wszystkie przykrości i problemy.

Unikaj kłótni, po prostu bądź 

Matki nastolatek często stają się nadopiekuńcze, chcą kontrolować swoje dzieci, co prowadzi do utraty zaufania. Warto pamiętać, że nie ma skutecznej metody na ochronę swojego dziecka przed błędami. To właśnie popełniane błędy i przeciwności losu obrazują czy nasz sposób wychowania przyniósł pozytywne efekty. Z drugiej strony córka pewnego dnia zrozumie, że mama zawsze chce dla niej jak najlepiej.   

Jeśli nie zrozumie tego w dzieciństwie, będzie trudno jej zaakceptować zachowania matki w późniejszym wieku. Kłótnie są dobrym sposobem na oczyszczenie atmosfery, o ile trzymamy się jednej kluczowej zasady – oceniamy zachowania, a nie osobę. Słowa potrafią boleć bardziej niż czyny i trudno zapomnieć to, co się usłyszało. Czasami jednak nerwy biorą nad nami górę i dajemy się ponieść emocjom, dlatego warto rozmawiać i tłumaczyć pewne rzeczy, a nie polegać na krzyku i kłótniach.

Opowiadaj i rozmawiaj

Nie można zbudować relacji bez wzajemnych zwierzeń –  opowiadaj córce o podobnych zdarzeniach z Twojego życia. Pokaż jaka naprawdę jesteś, nie udawaj świętej czy ideału … czasami ta ludzka strona dla dziecka jest bardziej zrozumiała. Pokaż, że popełnianie błędów leży w naszej naturze, a istotą jest radzenie sobie z nimi. Szukanie wspólnie rozwiązań różnych trudnych sytuacji, sprzyja budowaniu niezwykłej i głębokiej relacji.

Pamiętaj, aby dziękować

Szczególny dzień, w którym możesz powiedzieć Kocham poprzez miły gest.

Okazujesz mamie wdzięczność za wszystkie poświęcenia ?

Podaruj swojej mamie wyjątkowy upominek, czas relaksu i zapomnienia o codzienności.